Aero Minor II 1946 - 1951
Toggle Content
Main Menu

Toggle Content
User Info

Welcome Anonymous

Nickname
Password

Membership:
Latest: citrofilurens
New Today: 0
New Yesterday: 0
Overall: 170

People Online:
Members: 0
Visitors: 5
Bots: 0
Staff: 0
Staff Online:

No staff members are online!

Toggle Content
Jazycy
Český English

Toggle Content
Nesháníte?

Pro NewsNapsali o MinoruDomácí tisk současný › Aero MinorII - Sodomka

Domácí tisk současný

Aero MinorII - Sodomka

Posted by: Lubos on Wednesday February 22, 2012 (07:37:09)   (3082 Reads)

 

Prevzato

Zdroj

časopis MotorJournal 1,2/2003

Firma Carrosserie Sodomka byla v meziválečném období jednou z nejvýznačnějších a největších karo­sáren v Československu. Za války se výroba soustře­dila na užitkové vozy a autobusy. Výroba karoserií osobních vozů stagnovala až do roku 1942, kdy úplně zanikla. Sodomka se chtěl i po válce vrátit ke karosování osobních vozů, které vždy tvořilo image a reklamu firmy.První osobní karoserie po válce představila karosárna na XXVIII. Autosalonu v Praze v říjnu 1947., Šlo o práce na podvozcích domácí produkce, a tak zde návštěvníci mohli obdivovat malou limuzínku na podvozku Tatra 57b, dva kabriolety (malý a větší) na podvozku Škoda 1101 Tudor a velký 5-6 místný kabriolet na podvozku Škoda Superb. Čtveřici vystavovaných automobilů doplnila karoserie typu roadster-cabriolet na podvozku Aero (Jawa) Minor.
Prototyp automobilu Minor II vznikl za války v továrně Jawa a v uzavřené verzi byl představen jako Aero Minor v roce 1946. Kromě sériové uzavřené karoserie a užit­kové se jiný typ karoserie do výroby nedo­stal. Postavilo se proto i několik otevřených verzí, většinou jako domácích přestaveb.
Všech pět Sodomkových automobilů bylo postaveno pouze v jediném exempláři. Vzhledem k nedostatku materiálů zde byly použity suroviny z dovozu, a proto se výrobky nakonec staly pro tuzemské zákaz­níky nedostupné, Karosárna Sodomka však no autosalonu dokumentovala, že i po válce může vyrobit automobily, které se líbí. V poválečném období se však továrna speci­alizovala na výrobu autobusů a exponáty pro autosalon v roce 1947 byly posledními osobními automobily vyrobenými do roku 1948.

 

Comments
  Printer Friendly Format
 

Stránky o automobilu Aero Minor II. Výroba: LETOV a MOTORLET (Walter) - závody Jinonice a Letňany, Československo, 1946 - 1951 ©2002-2012 Luboš Balcar, Pavel Krbec, Vladimír Nešpor a všichni aktivní uživatelé stránek. Použití jakýchkoliv autorských materiálů, tj. textů i obrázků z tohoto webu je možné pouze se souhlasem a uvedením zdroje - www.minory.cz


Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy